Пародонт – це м’які тканини, що оточують зуб: ясна, кісткова лунка та зв’язки зуба. Це єдина система, яка фіксує зуб, керує жувальною функцією та захищає кісткову тканину від пошкоджень та проникнення інфекцій та бактерій. Пародонт виконує ряд функцій – бар’єрна, трофічна, пластична, опорно-утримуюча, рефлексогенна. Порушення цих функцій призводить до грізних ускладнень таких, як резорбція альвеолярних відростків щелеп, утворення патологічних зубоясенних кишень, розвиток гнійно-запальних захворювань та втрата зубів. Головна небезпека патологій пародонту – втрата зуба.
І якщо раніше хвороби пародонту діагностували переважно у зрілих пацієнтів, то зараз патології зустрічаються й у молодих людей.
Що впливає на розвиток хвороб пародонту:
До загальних етіологічних факторів відносять:
У сучасній стоматології розрізняють кілька типів патологій пародонту:
Захворювання пародонту протікають у кілька етапів:
Найкраще лікування — це профілактика захворювань пародонту:
ретельно доглядати за зубами та привчати дітей до правильної зубної гігієни з дитинства;
збалансовано харчуватися, включаючи до раціону продукти багаті вітамінами та мінералами, скорочувати споживання цукрів;
а також регулярно проходити профілактичний огляд. На ранній стадії хвороби пародонту протікають без симптомів, але лікар зможе помітити порушення. Чим раніше почати лікувати хвороби пародонту, тим легше і швидше настане одужання.
Чим занедбаніша патологія, тим складніше лікування, тому стоматологи рекомендують при перших ознаках приходити до стоматолога.
Загальне лікування захворювань пародонту включає три етапи:
професійне чищення.
Перший етап лікування за будь-якої стадії хвороби — прибрати зубні відкладення. Очистивши з поверхні зубів м’який наліт та зубний камінь, ясна можуть самостійно відновити форму, щільно охоплюючи зуб. На першій стадії цього досить, щоб зупинити розвиток хвороби;
медикаментозне лікування.
Щоб відновити запалені та кровоточиві ясна, після чищення лікар використовує спеціальні антисептики, які пригнічують розвиток шкідливих бактерій. Таким чином, сусідні тканини захищені від проникнення інфекції, а запалені швидше одужують;
хірургічне втручання.
Якщо патологія пародонту запущена, то чищенням та обробкою антисептиками не обійтися. Запалення може вражати кісткові тканини, і тоді потрібне хірургічне лікування: ясна частково січуть, промивають лікарським розчином, видаляють каміння. Проводять також клаптеві операції. Якщо потрібно – заміняють дефіцит кістки остопластичними тканинами або накладають штучні мембрани, щоб відновити опорний апарат зуба.
Безкоштовно проконсультуємо
з будь-яких питань